Bivši trener Veleža i Sarajeva, a danas šef stručnog štaba Radničkog iz Kragujevca, Feđa Dudić, smatra da nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine ima razloga za optimizam uoči historijskog duela protiv Sjedinjenih Američkih Država u šesnaestini finala Svjetskog prvenstva.
Dudić ističe da su Zmajevi potpuno zasluženo izborili plasman u nokaut fazu, naglašavajući da je treće mjesto u grupi realan odraz prikazanih igara.
“Prvi put smo prošli grupnu fazu Svjetskog prvenstva i mislim da smo to potpuno zaslužili. Govorio sam i prije početka prvenstva da je Bosna i Hercegovina kvalitetnija reprezentacija od Katara i to smo na terenu pokazali”, rekao je Dudić u razgovoru za Fenu.
Posebno je naglasio koliko je važan bio bod osvojen protiv Kanade u prvom kolu.
“Taj remi bio je presudan. Bilo je jasno da tri boda, uz lošiju gol-razliku, vjerovatno ne bi bila dovoljna za prolazak dalje. Zato je bilo izuzetno važno ostati neporažen na startu. Protiv Katara smo bili favoriti, ali takve utakmice uvijek treba potvrditi na terenu.”
Dudić nije krio zadovoljstvo atmosferom koja je nakon pobjede nad Katarom zavladala širom Bosne i Hercegovine.
“Nogomet možda zovu najvažnijom sporednom stvari na svijetu, ali u vrijeme Svjetskog prvenstva on postaje najvažnija stvar. Lijepo je bilo vidjeti slavlje na ulicama naših gradova, ali i ogromnu podršku koju reprezentacija ima od navijača u Americi.”
Govoreći o mladosti reprezentacije, smatra da se nedostatak iskustva previše potencira.
“Danas najbolji mladi igrači veoma rano dobijaju priliku na najvećoj sceni. Ranije su se fudbaleri razvijali do 22. ili 23. godine, a danas najveći talenti igraju već sa 17 ili 18 godina.”
Posebne pohvale uputio je Kerimu Alajbegoviću.
“Alajbegović pokazuje pozitivnu drskost. Po mom mišljenju, on je već sada kompletiran igrač za velike stvari. Naravno da svaki fudbaler ima prostora za napredak, ali psihološki djeluje veoma zrelo.”
Dudić smatra da će i protiv Sjedinjenih Američkih Država veliku ulogu imati igrači koji ulaze s klupe.
“Vidjeli smo protiv Katara da je Mahmić ušao i postigao pogodak. Na ovom prvenstvu mnogo rezervista odlučuje utakmice. Nekada je dovoljno odigrati deset ili petnaest minuta da napravite razliku.”
Kada je riječ o samoj utakmici protiv domaćina, priznaje da Amerikanci imaju ulogu favorita, ali ne smatra da je Bosna i Hercegovina bez izgleda.
“Moramo biti realni. SAD je favorit, prije svega zato što igra kod kuće i do sada je pokazao veoma kvalitetan i efikasan nogomet. Međutim, nikako ne smijemo reći da nemamo šanse. Upravo zato što nemamo veliki pritisak možemo odigrati kvalitetnu utakmicu.”
Na kraju je otkrio i šta očekuje od selektora Sergeja Barbareza.
“Vjerujem da će Barbarez pripremiti kombinaciju defanzivne discipline i visokog pritiska u određenim trenucima utakmice. Imamo igrače poput Alajbegovića i Bajraktarevića koji mogu napraviti razliku, kao i Džeku koji je uvijek opasan nakon prekida. Ipak, ključ svega bit će čvrsta i koncentrisana odbrana.”
Bosna i Hercegovina i Sjedinjene Američke Države sastaju se u noći sa srijede na četvrtak od 02:00 sata po srednjoevropskom vremenu, a pobjednik će izboriti plasman među 16 najboljih reprezentacija svijeta.


