Selektor Irana Amir Ghalenoei poručio je kako će nastup njegove reprezentacije na Svjetskom prvenstvu ostati upisan u historiju bez obzira na konačan ishod turnira.
Nakon remija protiv Novog Zelanda na otvaranju prvenstva te osvojenog boda protiv favorizovane Belgije (0:0), Iran je ostao neporažen i zadržao realne šanse za plasman u nokaut fazu Mundijala.
Ghalenoei je nakon utakmice istakao da rezultat dobija dodatnu težinu kada se uzmu u obzir okolnosti kroz koje je reprezentacija prolazila posljednjih mjeseci.
“Moram se vratiti šest mjeseci unazad. Šest mjeseci smo živjeli u ratnim uslovima, domaće prvenstvo nije se igralo, a mnoge reprezentacije su nam otkazale ranije dogovorene prijateljske utakmice. Na Svjetsko prvenstvo stigli smo u najgorim mogućim okolnostima”, rekao je selektor Irana.
Problemi za iransku reprezentaciju nastavili su se i tokom samog prvenstva. Zbog administrativnih ograničenja i viznih procedura, ekipa je smještena u Meksiku, a za utakmice u Sjedinjenim Američkim Državama putuje neposredno prije susreta te odmah nakon njih napušta zemlju.
Takav režim značajno otežava pripreme i oporavak igrača, što je dodatno naglasio iranski stručnjak.
“Imali smo manje od 16 sati za trening prije pojedinih utakmica. Uprkos tome, odigrali smo dva sjajna meča i ostali neporaženi. Igračima mogu samo čestitati”, istakao je Ghalenoei.
Iran će u posljednjem kolu grupne faze igrati protiv Egipta, a eventualna pobjeda donijela bi im plasman u nokaut fazu Svjetskog prvenstva.
Ipak, selektor smatra da su njegovi fudbaleri već ostvarili veliki uspjeh.
“Imali smo priliku pobijediti Belgiju, ali i ovaj rezultat predstavlja ogroman uspjeh. Ono što su moji igrači uradili u ovakvim uslovima ostat će zapisano u historiji iranskog fudbala. Buduće generacije pričat će o ovom timu i onome što je ostvario na Svjetskom prvenstvu”, poručio je Ghalenoei.


