Jedna od tema koja je izazvala mnogo komentara na Svjetskom prvenstvu su obavezne pauze za hidrataciju, koje FIFA primjenjuje na utakmicama bez obzira na vremenske uslove.
Iako je pravilo uvedeno zbog zaštite zdravlja igrača, posebno zbog visokih temperatura u SAD-u, Kanadi i Meksiku, mnogima je čudno što se igra prekida i kada uslovi nisu ekstremni. Zbog toga se na društvenim mrežama sve češće šale da fudbal polako liči na američke sportove.
Najviše kritika ide u pravcu toga da pauze prekidaju ritam utakmice, daju trenerima dodatni mini time-out i otvaraju prostor za reklame. Navijači se pitaju da li se zaista radi samo o zdravlju igrača ili FIFA polako uvodi novi model praćenja fudbala.
Za razliku od FIFA-e, UEFA ne želi automatski uvoditi takve pauze u svoja takmičenja. Evropska kuća fudbala ostaje pri principu da se pauze koriste samo kada zaista postoje visoke temperature i kada su uslovi na terenu takvi da je to potrebno.
Zbog toga mnogi UEFA-in stav vide kao pobjedu fudbalske tradicije. Pauze za hidrataciju imaju smisla kada je vrućina opasna za igrače, ali obavezno zaustavljanje igre u svakoj utakmici očigledno je potez koji je na Mundijalu izazvao više šale i rasprave nego odobravanja.


