Piše: Admir Gluhić
Cilj svakome ko je na bilo koji način involviran u rad sa djecom, je da se od samog početka ulaže što više sredstava u podmladak, kako bi se obezbijedili optimalni uslovi za socijalizaciju djece već od najmanje dobi, prepoznavanje talenata, inkluziju i nadogradnju, jer svi znamo da oni predstavljaju budućnost, možda ne u fudbalu ili sportu općenito, ali našu budućnost svakako.
Također, cilj mora biti ukazivanje na značaj i važnost obrazovanja i edukacije naših, ne samo potencijalnih fudbalera, nego sportista u cjelini. Obaveza je raditi na tome da kada fudbaleri, koji su djeca omladinske škole, budu odlazili, bilo u nekom transferu u inostranstvo, bilo da prebacuju svoju životnu priču sa jedne aktivnosti i jednog polja na drugo, na taj “put” idu kao kompletne i izgrađene ličnosti i zbog toga je obaveza svih uključenih u jednom takvom projektu ulaganje maksimalnih napora i truda, da im se pruže najbolji mogući uslovi za rast i razvoj.
Cilj jedne organizovane škole fudbala prvenstveno se ogleda u kontinuiranom praćenju razvoja fudbalera, dječaka i adolescenata, prema jasnim kriterijima, a sve radi pravovremene i adekvatne selekcije i pravilnog razvoja samih fudbalera u skladu sa svim zahtjevima koji se pred njih stavljaju i koji ih u budućnosti očekuju.
Kontinuitet
Kontinuitet praćenja razvoja mladih fudbalera omogućen je kontinuiranim i predanim radom trenera, kvalitetnom organizacijom rada od strane upravljačkih struktura. Dugotrajan i posvećen rad trenera sa omladincima i dječacima iste uzrasne kategorije jedan je od glavnih imperativa u radu škole.
Važno je prepoznati činjenicu da jedino kada se pridaje identičan značaj radu sa svim uzrasnim kategorijama to dugoročno može polučiti uspjeh. Konkretno to znači da se jednako važnim smatra rad sa dječacima od 6,7 ili 8 godina i profesionalnim fudbalerima prvog tima.
Fokus u adekvatno posloženoj školi fudbala mora biti na balansu svih kategorija, i naprosto nisu poželjni treneri koji nemaju ambiciju da sa fudbalerima određenog uzrasnog doba rade na duže staze. Treneri mlađih kategorija moraju biti sretni što rade sa mladim fudbalerima i svjesni toga koliko je njihov rad značajan za klub.
Kako se postaje brend
Svaki klub, koji želi dugoročno da napravi iskorak i da na neki način postane “brend” ili u najmanjem slučaju bude dovoljno kvalitetan da “crpi” igrače za svoje potrebe iz vlastite omladinske škole, mora da stremi ka kreiranju vlastite fudbalske filozofije, konkretnije rečeno mora stremiti ka kreiranju određenog stila igre kojeg svi treneri koji rade u klubu moraju da prihvate, što znači da treneri omladinske škole nemaju pravo individualnog izbora stila igre.
Obaveza je dakle, da se isforsira osmišljeni postojeći poželjan način odnosno stil igre koji je baziran na principima totalnog fudbala. Proces školovanja fudbalera uvijek mora da se upravlja prema tom stilu, a on mora da sadrži tehničku superiornost, napadačku orijentaciju i mora da bude zabavan. Taj stil počiva na orijentaciji ka posjedu lopte, individualnoj slobodi koju igrači imaju u realizaciji situacija u samoj završnici napada, sužavanju prostora za igru protivnika i presingu koji se realizuje na protivničkoj polovini. Posebno se insistira na tome da igrači moraju da pomažu jedni drugima. Krajnji cilj školovanja mladih fudbalera jeste osposobljavanje fudbalera da odgovore zahtjevima stila igre prvog tima u trenutku kada postanu članovi seniorskog tima.
Selekcija se odvija na osnovu opštih selekcionih principa, tj. kriterija i na osnovu posebnih selekcionih parametara. Dok opšti selekcioni principi važe za sve uzrasne kategorije, za selekciju igrača u različitim uzrasnim kategorijama koriste se različiti selekcioni parametri. Krucijalni selekcioni principi, tj. kriteriji su poznati pod nazivom TIPS, što je akronim izveden od engleskih riječi: Technique (tehnika), Intelligence (inteligencija) ili Insight (uvid), Personality (ličnost), i Speed (brzina). Dakle, prednost treba da imaju fudbaleri koji posjeduju tehniku, inteligenciju, ličnost i brzinu.
O principu TIPS i klubovima čiji je koncept baziran na istom, uskoro…