Zenica je uvijek bila sinonim za radnički grad, bili su tu željezara, rudnik i sve prateće djelatnosti koje su dolazile kao potvrda da se radi o industrijskom gradu. „Rudarsko – metalurški kombinat Zenica“ („RMK Zenica“), nastao je kao veliki privredni gigant koji je vremenom proširivao svoje kapacitete pa je 1980. godine upošljavao oko 37.000 ljudi. Godine 1990, RMK je došao do brojke od preko 80.000 zaposlenih, od čega samo u Zenici 29.500 zaposlenih: RMK Interna banka, RMK Promet, Željezara Zenica, Metalno, RMK Inženjering…
I tada, kao i danas jedan od simbola grada, omiljeno mjesto Zeničana za odmor i rekreaciju, bio je i ostao sportsko-rekreativni kompleks Kamberovića Polje, prava oaza zelenila i sportskih terena za sve namjene u urbanoj sredini. Brojni sportski tereni smješteni uz desnu obalu rijeke Bosne nasuprot kultnog hotela Internacional, sportska su meka koju ni mnogi bogati gradovi nemaju luksuz posjedovati u centru grada. Od najkvalitetnijeg atletskog stadiona u državi zajedno sa pomoćnim terenom, ukupno osam teniskih terena, dva terena za odbojku, isto toliko za košarku, tri višenamjenska terena za rukomet ili futsal, i sve to omeđeno biciklističkom stazom i šetnicom duž cijelog kompleksa…
SRK Kamberovića polje, samo je dio u lepezi objekata kojima upravlja JP Za sportske objekte i terene d.o.o. Zenica.
Atletski stadion sa modernom stazom i svim pratećim sadržajima, zatvorenom stazom za zimsku pripremu sportista Zenica je dobila 2006. godine, time je ovo JP dobilo još jedan kvalitetan i vrijedan sportski objekat. Tada je u jako kratkom roku izgrađen ovaj moderni atletski stadion za potrebe održavanja Balkanskih atletskih igara u Zenici, iste godine Zenica je organizovala Balkansko prvenstvo u atletici. 18 godina kasnije vrijedni radnici JP Za sportske objekte i terene d.o.o. Zenica i njihov menadžment iznalaze moduse kako bi ovaj stadion i svi njegovi sadržaji u najboljem mogućem izdanju dočekaju sve naše sportske kolektive ali i rekreativce. 2007. godine Zenica je bila domaćin Evropskog B Kupa u atletici gdje su Zeničani imali priliku gledati nastupe vrhunskih evropskih atletičara, a sam tletski stadion i danas pruža mogućnosti treninga i održavanja takmičenja evropskog nivoa. Svoje prve atletske korake napravio je na ovom stadionu i Amel Tuka, osvajač broznane medalje na Svjetskom prvenstvu u Pekingu.
Teniski tereni smješteni nadomak šetnice na Kamberovića polju još jedan su u nizu sportskih poligona koji našem gradu daju epitet najvećeg sportskog centra u BiH. Kamberovića park je svojevremeno bio mjesto velikih skupova i manifestacija na kojima se okupljalo i do 50 hiljada sudionika. Besprijekorni tereni za odbojku, osvjetljeni i uređeni i tereni za futsal ili rukomet, kao i dva terena za košarku šalju prelijepu sliku o našem gradu ali i radu ovog JP. Ljetni dani i posebno ljetne večeri kada su SRK Kamberovića polje i sportski tereni na njemu dupke puni, šalju prelijepu sliku iz našeg grada. Doista poruka je kako ovaj grad ima sve preduslove za pripremu i rad vrhunskih sportista ali i uslove za bavljenje sportom bilo da se radi o omladinskom sportu, amaterskim kolektivima ali i rekreativnim bavljenjem sportom.
Još jedan objekat svjetskog nivoa u kojem su svoje mečeve odigravala rukometna, košarkaška, odbojkaška, teniska, futsal ali i mnoge druge reprezentativne selekcije, kao i svi zenički klubovi, je Arena Husejin Smajlović. Ideju o izgradnji dvorane pokrenuo je tadašnji Gradonačelnik Zenice Husejin Smajlović. Izgradnja arene započeta je u februaru 2007. godine, a završena je i otvorena dvije godine kasnije, 20. marta 2009. godine na Dan grada Zenice uz prigodnu manifestaciju i defile zeničkih sportista i kulturnih radnika, pri čemu je otvoreno i tada 14. po redu “Zeničko proljeće”.
Arena danas na dnevnoj bazi opslužuje stotine rekreativaca ali i mladih zeničkih sportista u gotovo svim sportovima i kategorijama i zaista je održavanje i stavljanje ovog zaista izuzetnog objekta na svakodnevno raspolaganje veliki izazov. S obzirom da se radi o vrhunskom, modernom i multifunkcionalnom objektu arena je od strane vrijednih uposlenika i menadžmenta uvijek bila spremna za organizaciju i događaja drugog karaktera, pa je često znala poslužiti i kao koncertna hala, kongresni centar, mjesto ispisivanja uspomena pri promociji diplomanata, magistara i doktoranata Univerziteta u Zenici. Zaista iz ovog objekta ko često su se u svijet odašiljale izuzetne slike o našem gradu na koje svi možemo biti ponosni.
Prije više od pet decenija u naselju Crkvice izgrađen je kompleks otvorenih bazena. Bili su to u tom periodu najmoderniji gradski bazeni u regionu kapaciteta 3000 kupača, a otvoreni su 14. maja 1965. godine. Na ovaj način Grad je dobio novu dimenziju, a građani su dobili priliku da ljetne dane provode u ugodnom ambijentu blizu svoga doma, i da sa kupanja na obližnjoj Babinoj rijeci pređu na tada moderne i izuzetno kvalitene otvorene bazene, na koje su svi stanovnici Zenice bili ponosni. Nerijetko su bazeni bili dupke puni i nisu bili oaza samo za građane Zenice u vrelim ljetnim danima, nego i za stotine pa i hiljade građana iz susjednih općina i gradova. I ovo je jedan od monumentalnih objekata i već duži niz godina unazad bazeni koje je dobrano nagrizao zub vremena, bili su funkcionalni i pružali utočište u vrelim ljetnim danima isključivo zahvaljujući nekada i nadljudskim naporima svih struktura unutar JP Za sportske objekte i terene d.o.o. Zenica.
Decenijski problem našeg grada i razlog zbog kojeg je u najmlađim uzrastima veliki broj neplivača, leži i ležao je u tome što Zenica nakon što je zatvoreni bazen u sklopu Industrijske škole Zenica stavljen van funkcije, nije imala zatvoreni bazen. Pojavljivala su se razna obećanja i razne projekcije, a u međuvremenu su djeca odlazila na zatvorene bazene u obližnje gradiće kako bi mogla u zimskim uslovima da se bilo bave sportom, bilo rekreacijom ili jednostvano da prolaze obuku za neplivače. Gradonačelnik Fuad Kasumović je oživio ideju i krenuo u realizaciju projekta izgradnje zatvorenih bazena u Zenici, što je ogroman projekat za naš grad. Poseban izazov će biti upravljanje zatvorenim bazenima koji će nakon izgradnje biti predati na upravljanje JP Za sportske objekte i terene d.o.o. Zenica i ponovo će Zenica imati objekat za vodene sportove i rekreaciju koji će biti među najreprezentativnijim objektima tog tipa u regionu.
Kuglana u Zenici je također objekat pod upravljanjem JP Za sportske objekte i terene d.o.o. Zenica. Kuglana je opremljena savremenom opremom koju najčešće koriste zenički bowling klubovi za potrebe treninga i takmičenja, a otvorena je i za rekreativce. U sklopu kuglane nalazi se moderno uređen ugostiteljski objekat. Širok je dijapazon usluga koje pružaju ali još veći broj lokacija i objekata koji su povjereni na upravljanje ovom javnom preduzeću.
“Nekada mi ne umijemo da prepoznamo ili da dovoljno cijenimo i adekvatno vrijednujemo stvari iz jednog prostog razloga – jer su nam jednostavno i lako dostupne. Činjenično je stanje da sportska infrastruktura u našem gradu predstavlja jednu od bogatijih ako ne i najbogatiju u cijeloj državi, i da se kontinuirano unaprijeđuje. Moderan i kvalitetan atletski stadion, izuzetna gradska dvorana, kompleks zatvorenih gradskih bazena u izgradnji, doista su objekti kojima se može pohvaliti rijetko koja sredina u Bosni i Hercegovini. Naravno i građani moraju prepoznati važnost ovih objekata, moraju prepoznati i važnost očuvanja i čuvanja cjelokupne sportske infrastrukture u našem gradu, bez obzira pod čijim je ona upravljanjem, jer zaista ogromni napori se ulažu od strane Grada Zenica i našeg javnog preduzeća sa ciljem očuvanja postojećih objekata u zadovoljavajućem stanju ali i unaprijeđenjem nivoa kvalitete naše usluge prema građanima, klubovima ali i široj društvenoj zajednici.” istakao je gospodin Talić.