Mnogo bure digla je vijest o objavi naših reprezentativaca u Europa Parku u gradu Rust, gdje su se naši reprezenativci zabavljali u vožnji rollercoasterom, vožnji brodom i letom iznad parka.
“Tako se isto na i ne terenu ponašamo”; “Ekskurzija pravo”; “Bože sačuvaj, tako je i Sergej Bubka dizao adrenalin pred skaknje s motkom”; “Da ih dragi Allah uputi na pravi put”;
Team building
Gore navedeni mnogi su od komentara na jedan klasični team building reprezentacije BiH uoči narednih utakmica.
S obzirom na veliki broj stručnjaka u komentarima koji su vjerovatno u svom životu “ganjali loptu” na tjelesnom odgoju kroz školu, čast pojedincima koji su sportski angažovani, objasnit ćemo pojam teambuilding-a.
“Team building se odnosi na provođenje timskih aktivnosti kako bi osobe unutar tima naučile što efikasnije i bolje sarađivati i obavljati sve buduće zadatke. Naglasak je na produktivnosti tima i jačanju određenih kompetencija. Te kompetencije često su povezane s interpersonalnim odnosima te se odnose na komunikacijske vještine, rješavanje problema u timu, generiranju ideja, vještina stavljanja u tuđe cipele, vještine vođenja i druge.”
Mnoge velike reprezentacije se na ovaj ili onaj način zbližavaju i van terena kroz tzv. teambuilding. Neko se odluči na zajednički rafting, neko na jednostavnu šetnju, ‘pak neko na zajedničku večeru van hotela, ali neko, u ovom slučaju naša reprezentacija, na izlazak u adrenalinski park.
Apsurdistan bh. javnosti
Kada mislite da je u BiH napokon javnost utihnula, uvijek griješite!
Kada je za selektora nogometne reprezentacije BiH imenovan Ivaylo Petev, cijela bh. javnost je burno reagovala i hitno tražila smjenu bugarskog stručnjaka. Ovo ne isključuje ni one navijače na sjevernoj tribini, ali ni na ostalim tribinama, svi su bili protiv.
Nekoliko mjeseci kasnije, kada saradnja s Ivaylo Petevom nije produžena, ponovo se tu aktiviraju “navijači” reprezentacije BiH. Cijela bh. javnost kritikuje ovu odluku čelnika saveza, uprkos tome što su samo nekoliko mjeseci prije toga skandirali cijelim stadionom “IVAYLO ODLAZI“.
Da bi stvar bila još “bolja”, nakon nekoliko izmijenih selektora u kratkom periodu, cijela bh. javnost prizivala je i tražila ime bivšeg kapitena naše selekcije Sergeja Barbareza.
Ne braneći nikoga i ne ulazeći u ničije interese, Sergej Barbarez imenovan je na funkciju selektora zajedno sa svojim pomoćnicima koji su također bivši reprezentativci i sportski radnici, a sve na čelu s direktorom Emirom Spahićem.
Kada su ciljevi bili jasni, kada je jasno konstatovano da su utakmice Lige nacija samo priprema za naredne kvalifikacije koje nas očekuju u martu 2025. godine, ponovo se aktivira bh. javnost!
Iako niko realan nije mogao očekivati pobjede protiv jakih selekcija iz naše grupe, te uz najave drastičnog podmlađivanja reprezentacije na koje čekamo već više od 6 godina, “navijači” naše selekcije ponovo nisu zadovoljni i ovaj put smatraju da Barbarez ipak nije pravi selektor za našu reprezentaciju, uprkos mnogim pozitivnim stvarima koje radi.
Atmosfera u reprezentaciji je također bio jedan od problema, kako unutar selekcije, ali i u očima javnosti. Kada je Barbarez napokon popravio atmosferu među igračima, kada se na svim slikama s treninga i jučerašnjeg teambuilding-a vide osmijesi na licima svih igrača, ponovo će nogometni stručnjaci u BiH naći mjesto za kritiku i podsmijeh.
Šta zapravo zaslužujemo?
Šta zapravo navijači BiH zaslužuju od “svoje” reprezentacije?
Ono što je sigurno, ne zaslužuju Edina Džeku koji nas i dalje ne prestaje veseliti, ne zaslužuju legendarnog Sergeja Barbareza pod kojim palicom su svi počašćeni da igraju i nastupaju, ne zaslužuju ni Emira Spahića kojeg se i dan danas prisjećamo zbog svojih požrtvovanih igara, ali ni direktora Emira Spahića koji svim silama nastoji vratiti kult reprezentacije BiH, dovesti mlade igrače koji su rasprostranjeni širom svijeta a mogu nastupati BiH.
Zaslužujemo Anela Ahmedhodžića koji ne poštuje reprezentaciju, zaslužujemo da se reprezentativci ne odazivaju na pozive selekcije BiH, zaslužujemo što-šta još, ali o tome drugom prilikom…