Samo u Bosni i Hercegovini i pored jasno definisanih koraka predviđenih zakonom ostavljaju se mogućnost uplitanja ličnog stava ili uticaja nekih drugih sfera pri donošenju izvršnih odluka.
O problemu sa deblokadom klupskog računa, koji umnogome predstavlja problem i smetnju pri željenom zakonitom i transparentnom poslovanju oglasio se nogometni klub Čelik iz Zenice i na svojoj zvaničnoj klupskoj stranici: https://nkcelik.ba/osvrt-na-medijski-clanak-stanje-s-deblokadom-racuna/
Pravni okvir u Bosni i Hercegovini, odnosno relevantni zakoni koji regulišu ovu oblast uključuju: Zakon o izvršnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine, zatim Zakon o izvršnom postupku Republike Srpske, Zakon o izvršnom postupku Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.
Navedeni zakoni sadrže detaljne odredbe o postupku izvršenja sudskih odluka, uključujući blokadu i deblokadu računa fizičkih i pravnih lica.
Suštinski, postupak deblokade računa u Bosni i Hercegovini uređen je nizom specifičnih zakonskih odredbi i pravilnika koje primjenjuju sudovi i druge nadležne institucije.
Propisane su jasne procedure, vezane za osiguranje obaveze urednog podnošenja relevantne dokumentacije kako bi se proces deblokade računa mogao provesti bez problema.
Nekada, barem u našem pravosuđu iako ispoštujete sve obaveze koje su pred vas postavljene, iako ih ispoštujete u pred vas predviđenim rokovima, vi i dalje ovisite o volji lica koja donose odluku o finalnom aktu – dostavljanju instrukcija poslovnoj banci subjekta o ispunjenim uslovima za skidanje blokade sa bankovnog računa i vraćanje subjekta u okvire zakonskog poslovanja.
Krenimo redom: Postupak deblokade računa dužnika nakon izmirenja obaveza.
Postupak deblokade računa nakon što primarno dužnik izmiri svoje obaveze, i obezbijedi saglasnost povjerioca za deblokadu, slijedi niz koraka.
1. Podnošenje zahtjeva za deblokadu
Dužnik ili njegov pravni zastupnik podnose zahtjev za deblokadu računa nadležnom sudu ili organu koji je izdao nalog za blokadu računa. Ovakav zahtjev mora sadržavati dokaz o izmirenju obaveza (pr. potvrda o uplati duga) i pisanu saglasnost povjerioca za deblokadu računa.
2. Razmatranje zahtjeva
Nadležni sud ili organ razmatra zahtjev i zaprimljenu dokumentaciju kako bi se uvjerio da su svi uslovi za deblokadu ispunjeni. Ovo uključuje provjeru da su sve obaveze prema povjeriocu izmirene i da povjerilac daje saglasnost za deblokadu.
3. Donošenje odluke
Ukoliko je sve ranije navedeno ispunjeno, nadležni sud ili organ donosi odluku o deblokadi računa. Ova odluka se može donijeti u formi rješenja ili naloga.
4. Obavještavanje zainteresiranih strana
Sud šalje odluku o deblokadi svim relevantnim stranama, u prvom redu banci kod koje je blokiran račun dužnika, zatim povjeriocu i konačno dužniku. Banka je dužna postupiti po sudskoj odluci i deblokirati račun u skladu sa važećim zakonima i propisima u najkraćem mogućem roku.
5. Izvršenje odluke
Banka izvršava sudsku odluku i deblokira račun dužnika. Ovo podrazumijeva ukidanje svih restrikcija na računima i omogućavanje dužniku da ponovno koristi ranije blokirana sredstva na računu.
6. Praćenje i arhiviranje
Sud arhivira dokumentaciju vezanu za slučaj i prati izvršenje svoje odluke, osiguravajući da postupak deblokade bude završen u skladu sa zakonom.