Fudbalski klub Osijek zvanično je predstavio novog šefa stručnog štaba. Kormilo Bijelo-plavih preuzeo je argentinski stručnjak Federico Bessone, koji u Slavoniju stiže nakon angažmana u slovenskoj Olimpiji.
Četrdesetdvogodišnji trener iza sebe ima bogato iskustvo rada u Andori, gdje je od 2021. do 2025. godine vodio Inter Escaldes, Escaldes i Santa Colomu, prije nego što je prošlog ljeta preuzeo Olimpiju iz Ljubljane.
Pred Bessoneom je sada veliki izazov da vrati Osijek u vrh hrvatskog nogometa nakon sezone u kojoj je klub završio na pretposljednjem, devetom mjestu SHNL-a.
Na predstavljanju je govorio o svojoj fudbalskoj filozofiji i principima koje želi prenijeti na novu ekipu.
– Odrastao sam u La Masiji i volim kada moja ekipa ima loptu u svom posjedu. Takav pogled na fudbal nosim još iz igračkih dana u Španiji i Engleskoj. Tokom karijere imao sam priliku raditi sa vrhunskim trenerima poput Paula Souse, Roberta Martineza, Michaela Laudrupa, Joana Francesca Ferrera i Gabrija Garcije. Uvijek sam želio ostvarivati velike stvari i kao trener – rekao je Bessone.
Iz Osijeka su istakli da novi trener donosi jasan identitet i moderan pristup radu, s posebnim fokusom na razvoj igrača i izgradnju snažnog timskog duha.
Bessone preferira igru baziranu na kontroli posjeda lopte, visokom pritisku i dominaciji na protivničkoj polovini terena. Cilj mu je da njegova ekipa diktira tempo utakmice, dok u napadu teži jednostavnom, direktnom i okomitom fudbalu.
Kada je riječ o defanzivnom segmentu, Argentinac želi da protivnici što manje vremena provode u blizini kaznenog prostora njegove ekipe, uz agresivan pristup i brzu reakciju nakon izgubljene lopte.
Dolazak Bessonea označava početak nove ere u Osijeku, a ostaje da se vidi hoće li uspjeti vratiti klub među najkonkurentnije ekipe hrvatskog prvenstva.


