Kvalifikacioni mečevi za Wimbledon danas su privremeno prekinuti na svim terenima All England Cluba, ali ovoga puta razlog nisu bili kiša i loši vremenski uslovi, već ekstremno visoke temperature.
Organizatori su donijeli odluku da se igrači i igračice povuku s terena kako bi zaštitili njihovo zdravlje i sigurnost usljed toplotnog vala koji je zahvatio Veliku Britaniju.
Ovakva situacija predstavlja rijedak presedan za Wimbledon, turnir koji je godinama sinonim za kišu, oblake i česte vremenske prekide. Međutim, ovog puta londonsko vrijeme pokazalo je potpuno drugačije lice.
Temperatura je tokom dana dostigla čak 34 stepena Celzijusa, što je izuzetno neuobičajeno za britansku prijestolnicu i uslove u kojima se tradicionalno održava najprestižniji teniski turnir na svijetu.
Za razliku od Wimbledona, slični prekidi mnogo su češći na Australian Openu, gdje organizatori redovno aktiviraju posebne protokole za zaštitu igrača tokom ekstremnih vrućina.
Iz organizacije turnira saopćeno je da će se kvalifikacioni mečevi nastaviti čim vremenski uslovi budu omogućavali sigurno odvijanje takmičenja.
Meteorolozi upozoravaju da bi visoke temperature mogle potrajati i narednih dana, s obzirom na to da je veliki dio Evrope zahvaćen snažnim toplotnim valom.
Wimbledon zvanično počinje 29. juna, a ostaje da se vidi hoće li nesvakidašnje vremenske prilike nastaviti stvarati probleme organizatorima.


