Selektor Urugvaja Marcelo Bielsa preuzeo je punu odgovornost za novi kiks svoje reprezentacije na Svjetskom prvenstvu nakon remija protiv Zelenortskih Ostrva rezultatom 2:2.
Urugvajci su tako nakon dva kola ostali na svega dva osvojena boda, budući da su na otvaranju prvenstva remizirali i sa Saudijskom Arabijom (1:1), te sada u posljednjem kolu protiv Španije moraju tražiti pobjedu za plasman u nokaut fazu.
Nakon utakmice Bielsa nije tražio alibije, već je otvoreno priznao da je odgovornost na njemu.
“Urugvaj je bez sumnje bolja reprezentacija od Zelenortskih Ostrva. Međutim, organizacijske greške koje su se dogodile uvijek idu na dušu onoga ko sjedi za volanom, a to je glavni trener”, rekao je Bielsa.
Posebno bolni bili su način na koji je Urugvaj primao golove. Zelenortska Ostrva su povela preko Kevina Pine iz slobodnog udarca nakon velike greške živog zida, dok je konačnih 2:2 postavio Hélio Varela nakon katastrofalne reakcije odbrane i golmana Fernanda Muslere.
Iako je njegov tim uspio preokrenuti rezultat golovima Maxija Araúja i Agustína Canobbija, Urugvaj nije sačuvao prednost i ostao je bez veoma važna dva boda.
Bielsa smatra da je njegova reprezentacija zaslužila mnogo više iz dosadašnjeg toka prvenstva.
“Imamo dva remija u utakmicama koje smo morali dobiti. Protiv Saudijske Arabije smo zaslužili pobjedu, a isto vrijedi i za današnji susret. Čak i uz golove koje smo primili, morali smo osvojiti tri boda”, poručio je urugvajski stručnjak.
Govoreći o kritikama na račun pozicije Federica Valverdea, Bielsa nije želio pridavati preveliku važnost toj temi.
“Valverde može igrati duž cijele napadačke linije. To nije presudan faktor. Ponekad dobijete ono što zaslužite, a ponekad ne”, kratko je prokomentarisao.
Pred Urugvajem je sada možda i najteži zadatak na turniru. U posljednjem kolu grupne faze očekuje ih duel protiv favorizovane Španije.
“Ispred nas je utakmica sa Španijom. Imamo jasnu potrebu i obavezu da pobijedimo. To je ogroman, gotovo gigantski izazov za sve nas”, zaključio je Bielsa.


