Na današnji dan prije 81 godinu osnovan je Nogometni klub Čelik, jedan od najvećih i najtrofejnijih sportskih kolektiva u Bosni i Hercegovini.

Grupa ratnih veterana neposredno nakon oslobođenja Zenice od fašizma odlučila je u maju 1945. godine osnovati klub koji će predstavljati grad i njegove građane. Simbolično, izabrano je ime „Čelik“, po kojem je Zenica prepoznatljiva širom regiona kao grad čelika i metalurgije. Kao zvanični datum osnivanja zabilježen je 16. juni 1945. godine.
Tokom više od osam decenija postojanja, Čelik je izrastao u simbol Zenice, klub bogate tradicije i neizostavan dio historije bosanskohercegovačkog nogometa.

Crno-crveni su ostavili dubok trag i u nekadašnjoj Jugoslaviji, gdje su tokom 17 sezona nastupali u Prvoj saveznoj ligi. U tom periodu odigrali su 574 utakmice, a najbolji plasman ostvarili su u sezoni 1973/74 kada su zauzeli šesto mjesto.
Posebno mjesto u historiji kluba zauzimaju uspjesi ostvareni u nezavisnoj Bosni i Hercegovini. Čelik je ostao upisan kao prvi prvak Bosne i Hercegovine, a naslov državnog prvaka osvajao je tri puta – 1994., 1995/96. i 1996/97. godine. Dva puta su crno-crveni podizali i trofej Kupa Bosne i Hercegovine.

Zenički klub ispisao je i značajne evropske stranice svoje historije. Čelik je dva puta osvajao prestižni Srednjoevropski kup, 1971. i 1972. godine, savladavši u finalima Salzburg i Fiorentinu, što i danas predstavlja jedan od najvećih međunarodnih uspjeha bh. klupskog nogometa.

Nakon teških godina, finansijske borbe i prolaska kroz niže rangove takmičenja, Čelik je danas ponovo tamo gdje pripada – među najboljim klubovima u državi. Povratak u Premijer ligu Bosne i Hercegovine donio je novu energiju, optimizam i vjeru da klub može nastaviti graditi uspješnu budućnost oslanjajući se na svoju bogatu tradiciju i vjernu armiju navijača.
Sretan 81. rođendan, NK Čelik Zenica!


