Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine krajem augusta kreće u novi lov za drugi krug Evropskog prvenstva.Jedna od rijetkih selekcija koja nas je navikla na učešća na najvećim kontinentalnim smotrama, samo je jednom uspjela preskočiti grupnu fazu i to u onom historijskom, prvom nastupu BiH kao samostalne države, ratne 1993. na Eurobasketu u Njemačkoj.
Aktuelni selektor “Zmajeva” Adis Bećiragić bio je učesnik tog podviga kao igrač, sada će slično pokušati ostvariti kao kormilar s klupe.Nije bio daleko od toga prije tri godine, također u Njemačkoj, kada nam ni pobjeda nad Lukom Dončićem i njegovom Slovenijom, tada aktuelnim prvakom Evrope, nije pomogla da prođemo dalje na EP.
Izmaklo četvrto mjesto
Na koncu nam je čevrto mjesto u grupi izmaklo zbog slabijeg međusobnog učinka od Litvanije, uz isti broj bodova (7).Bećiragić je ovog ljeta spreman za novi pokušaj – ali ovaj put nakon što je prošao kompletne kvalifikacije s ekipom i napravio plan priprema po svojoj mjeri.
“Tačno, tada sam na poziciju selektora došao na ‘gotovo’, odnosno poslije odigranih kvalifikacija i kad je sve već bilo isplanirano kad su u pitanju pripreme.A ovim što smo sada organizirali veoma sam zadovoljan.Bit ćemo na okupu oko 40 dana prije početka Eurobasketa i odigrati osam utakmica, znači u prosjeku svakih pet dana.I to je jako dobro”, kaže Bećiragić za Raport.
Okupljanje je planirano 18. jula u Sarajevu, dok se na završnicu Eurobasketa u kiparski Limassol putuje 25. augusta.
Kao što smo ranije nagovijestili, reprezentacija će dio priprema provesti i u Kini, odakle je stigla povoljna ponuda.
“S Crnom Gorom igrat ćemo u Sarajevu.Potom nas očekuju dvije utakmice u dijelu priprema koji ćemo provesti u Kini. Poslije igramo sa Srbijom u Beogradu.Engleska i Belgija bit će nam rivali na turniru u Belgiji. Do kraja priprema imat ćemo još dvije utakmice s Belgijom u Sarajevu, zatvorenog tipa”, navodi Bećiragić.
Pripremni period
Vjeruje da ćemo pripremni period iskoristiti na najbolji mogući način i za prvi meč Eurobasketa, u grupi C protiv domaćina Kipra (28. august), biti potpuno spremni.U grupnoj fazi do 4. septembra u Limassolu očekuju nas još utakmice protiv Španije, Italije, Grčke i Gruzije.Na prvi pogled, grupa je više nego nezgodna, ne samo zbog tri tradicionalne evropske košarkaške sile (Španija, Italija, Grčka), nego prije svega zbog Gruzije koju izdvaja Bećiragić…
“To je ozbiljna i opasna ekipa. Gledao sam ih i pričao s drugim trenerima.Kad njih gledam, kao da gledam nas, a to je igraju agresivno, čvrsto, brzo…Imaju veliki broj kvalitetnih igrača, mislim da ih šest-sedam igra u španskim klubovima.Problem je u tome što ljudi Gruziju ne doživljavaju previše ozbiljno, ali sam siguran da mogu svakoga dobiti na Eurobasketu.Dugo su na okupu, imaju iskustvo i žedni su uspjeha, baš kao i mi. To će biti motiv više”, ističe Bećiragić.Iz tih riječi možemo zaključiti da mi i spadamo u grupu reprezentacija za kojih nema nepobjedivog protvinika, odnosno da se možemo boriti, za početak, za jedno od prva četiri mjesta u grupi koja vode u drugi krug?”Ne idemo da se ograničavamo, moj je stav takav, ne samo u sportu, nego i u životu generalno.Ne vidim ništa nepremostivo.
Mislim da smo došli u situaciju da tako prilazilmo svakoj utakmici, ne da suhoparno kažemo ‘ići ćemo da pobijedimo’, nego s pristupom da iskreno vjerujemo da možemo svakoga pobijediti.Bitno je i da iskontrolišemo svoja ega. Ego je taj koji čovjeku pravi granice i koji, nažalost, najčešće na pogrešan put usmjerava”, istiće Bećiragić.
Zatim je prešao na ono što navijače najviše interesuje – stanje s igračkim kadrom.I tu zasad stvari ne idu glatko, kad je u pitanju okupljanje, jer je izvjesno da nećemo imati na raspolaganju sve igrače od početka priprema.”NBA pravila ne dozvoljavaju Jusufu Nurkiću da na pripremama s reprezentacijom provede više od 27 dana, tako da će nam se on priključiti oko 1. augusta”, objašnjava Bećiragić.
Specifična je situacija i s Džananom Musom.
“Ako njegov Real dođe do završnice play-offa u Španiji, što je sasvim moguće, Musina sezona bi se produžila do duboko u junu.Kad s jedne strane pogledam sezonu u kojoj ga očekuje ko 80 utakmica, a s druge samo 15-18 dana odmora nakon toga, to je zaista malo. Morat ćemo mu dati još jedan period da se odmori ako to bude slučaj”, ističe selektor.
Brinu ga i povrede bekova Xaviera Castanede i Amara Giegića.
“Oni bi u junu trebali početi maksimalno trenirati, tako prognoziraju ljekari. Međutim, ja iskreno, na osnovu svog iskustva, ostavljam dodatnih 15 do 20 dana za takve prognoze.To mi nije drago, oni će nakon povreda imati veliku pauzu, ali dobra je okolnost da imamo veliki broj utakmica tokom priprema i to će im dobro doći”, kaže Bećiragić.
Slučaj Garza: Logika na našoj strani
Upravo spomenuti Castaneda, američki košarkaš sa bh. pasošem, figurira kao prva opcija za mjesto naturaliziranog igrača u redovima BiH za Eurobasket jer igra na deficitarnoj pozicija playa.To ne znači da Bećriagić otpisuje drugog našeg NBA-ovca Luku Garzu jer se nada da se njemu može izbrisati “zvijezdica”, odnosno naturalizirani status.
“Nadam se da ćemo riješiti to riješiti, Savez radi na tome, donekle sam uključen u taj proces.Logika je na našoj strani. Nema nijedan razlog da se Luki, čija je majka iz BiH, ne ukine taj limitirajući statusa naturaliziranog košarkaša.To je ipak mnogo drugačiji slučaj od igrača kojima je pasoš jedina veza s državom za koju igraju”, rekao je Bećiragić.
Raport.ba