UEFA insistira na tome da se sport koristi kao platforma za ujedinjenje, a ne za političke poruke ili podjele.
Ukoliko nacionalni fudbalski savezi ili njihovi predstavnici koriste utakmice, događaje ili platforme za slanje političkih poruka, UEFA može poduzeti disciplinske mjere u skladu sa svojim statutima i pravilnicima. Ove mjere su dizajnirane da spriječe zloupotrebu sporta u političke svrhe i očuvaju neutralnost fudbala.
Statuti UEFA i FIFA nalažu da fudbal ostane apolitičan. Član 3. Statuta UEFA jasno kaže da je diskriminacija na osnovu političkih stavova zabranjena, a član 17. FIFA Statuta zahtijeva da savezi ostanu nezavisni i autonomni.
Nereagovanje krovnih kuća evropskog i svjetskog fudbala dok jedna nacionalna asocijacija putem socijalnih mreža i društvenih platformi dijeli političke poruke bilo bi ustvari dodatno slanje poruke od istih. Potpuno bespotrebno miješanje jednog nacionalnog saveza u stvari koje se tiču druge države, također članice FIFA i UEFA očito je kršenje Pravilnika i Statuta obje ove organizacije. Ako tome dodamo da se pri tome čestita nešto što je neustavno i jednostrano doneseno onda to posebno dobija na težini.
Zamislite recimo da Fudbalski savez Portugala čestita Dan nezavisnosti Katalonje, kakav bi to bio skandal i kakve posljedice i reakciju FIFA, UEFA ali i javnosti bi to izazvalo!?
Primjeri iz prakse
Ruski klubovi i reprezentacije – Nakon političke situacije u Ukrajini, UEFA je suspendovala ruske timove i reprezentacije iz svih svojih takmičenja.
Katalonja i španski savez – Katalonska zastava i političke poruke na stadionima Barcelone dovele su do kazni od strane UEFA.
UEFA insistira na tome da se sport koristi kao platforma za ujedinjenje, a ne za političke poruke ili podjele.
Mjere koje UEFA može (mora) poduzeti:
Novčane kazne – Nacionalni savezi mogu biti novčano kažnjeni ako se utvrdi da su direktno ili indirektno uključeni u političke aktivnosti.
Suspenzija timova ili saveza – U ekstremnim slučajevima, savezi ili reprezentacije mogu biti suspendovani iz UEFA takmičenja, kao što su Evropsko prvenstvo ili Liga šampiona.
Diskvalifikacija iz takmičenja – Timovi koji koriste utakmice za političke poruke mogu biti diskvalifikovani iz trenutnih ili budućih takmičenja.
Upozorenja i smjernice – UEFA može poslati zvanična upozorenja savezima i naložiti im da izbjegavaju slične aktivnosti u budućnosti.
Individualne sankcije – Pojedinci uključeni u političke poruke (igrači, treneri ili zvaničnici) mogu se suočiti s kaznama, uključujući zabranu učestvovanja u utakmicama.
Ostaje da vidimo da li slogan ovih krovnih fudbalskih organizacija drži do vlastitih pravilnika i statuta, i da li princip jednakosti koji globalno zagovaraju i sami poštuju!