Od aprila ove godine, odnosno od početka mandata Sergeja Barbareza na selektorskoj poziciji u fudbalskoj A reprezentaciji Bosne i Hercegovine svlačionica Zmajeva itekako je “provjetrena” piše Faktor.
Tražena “svježa krv” je stigla. Rezultati su još na čekanju, ali niko više nije ni mogao očekivati u A3 grupi Lige nacija sa Njemačkom, Nizozemskom i Mađarskom. Poslije četiri utakmice BiH ima bod (osvojen u Budumpešti protiv Mađarske), a do kraja takmičenja Barbarezove pulene čekaju mečevi s Njemačkom i Nizozemskom. To su ujedno i posljednje provjere pred početak kvalifikacija za SP 2026 u martu naredne godine, s obzirom na to da u kalendaru UEFA-e nisu predviđeni dodatni internacionalni termini. Za sedam mjeseci brojni debitanti obukli su dres BiH. Počevši od golmana Martina Zlomislića, preko defanzivaca Nikole Katića, Stjepana Radeljića, veznjaka Denisa Huseinbašića (prvi poziv dobio od Save Miloševića, debitovao kod Barbareza), Armina Gigovića, Dženisa Burnića, Ifeta Đakovca i Esmira Bajraktarevića. Na novembarskom spisku dio reprezentacije postali su još veznjak Ivan Šunjić, napadači Samed Baždar i Luka Kulenović.
Pored toga, iz mlade reprezentacije BiH pozivan je Enver Kulašin, a još trojica konkurišu za preostale mečeve Lige nacija – Tarik Muharemović, Nidal Čelik i Nail Omerović. Suma sumarum, krvna slika bh. nacionalnog tima potpuno je promijenjena, sa čak 15 novih fudbalera. Ako u obzir uzmemo činjenicu da se na selektorovom spisku nađe maksimalno 26 imena, jasno je da je BiH pretrpjela značajne, korjenite promjene.
Dodajmo i to da su tokom Lige nacija sa spiska iznenada “otpali” golman Kenan Pirić, defanzivac Dennis Hadžikadunić, veznjaci Rade Krunić i Dal Varešanović. Emir Spahić, sportski direktor reprezentacije BiH, objasnio je da su navedeni pod stegovnim, odnosno disciplinskim mjerama i da za njih vrata nacionalnog tima nisu zatvorena. Slučaj Anel Ahmedhodžić svima je dobro poznat i za njega je priča oko nastupa u najdražem dresu okončana.
Faktor.ba